Dzień czwarty czyli o odpuście słów kilka

Piętnasty sierpnia to Dzień Wojska Polskiego, cudu nad Wisłą i uroczystych obchodów jednego z nowszy (1950 r. ) dogmatów Kościoła katolickiego czyli wniebowstąpienie NMP. Należę do osób praktykujących, ale niewierzących.

Praktykuje z racji zawodu, a nie potrzeby, ale znaczenia to większego nie ma. W każdym razie trafiłam na mszę odpustową. Lepiej na sumą odprawianą na dworze. Samo południe. Żar z nieba i ponad godzinę stania w cieniu drzewa, na szczęście jeszcze wszystkich nie zdążyli wyciąć. Nie powiem, biskup nawet mądre rzeczy mówił, tylko za dużo dygresji czynił. Podobała mi się jedna myśl wyciągnięta od Benedykta XVI. O tym, że Chrystusa powinniśmy widzieć tego bardziej z przyszłości niż tego z czasów Betlejem. To mogłoby być nawet ciekawe zamiast człowieka w prześcieradle na osiołku, zobaczyć człowieka w dżinsach ze słuchawkami w uszach i na skuterze. („Bóg w dżinsach” to mógłby być nawet niezły tytuł opowiadania. Pomyślę.) Kazania wysłuchałam i spokojnie sobie odeszłam. Ostatecznie jak msza święta wygląda, wszyscy wiedzą. Odpustu nie dostąpiłam, bo wymaganych rzeczy nie czyniłam. Chociaż słuchanie ponad półgodzinnego kazania powinno się zaliczać do owych rzeczy.

No i w związku z powyższym odpustu sobie udzieliłam od eksperymentu. Sama. Jak trafiałam z powrotem do domu miałam wszystkiego serdecznie dość. Bardzo serdecznie. Grzecznie więc sobie usiadałam przez telewizorem i przerzucałam z kanału na kanał. Telefony przezornie zostawiłam w innym miejscu. Ale dziś miałam szczęście. Eksperymentator nie złapał zasięgu. Więc spokojnie sobie odpuściłam roboty wszelakie, które mogą jeszcze poczekać. Parę rzeczy zrobiłam, no już nie będę taka okrutna dla siebie. Taki kwiatek w kurzu wytarłam. Miał z milion liści, więc robota katorżnicza. A i żeby nie było jeden tekst napisałam. No i tak w ogóle to ręka mnie boli i wszelkie inne plagi też na mnie zeszły (mam nadzieję, że to będzie wystarczająca wymówka, żeby przeżyć, jak krwiożerca powróci).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>